Oprócz tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych i CSP, na rynku pojawia się wiele prototypowych technologii, które pozwalają pozyskać energię z promieniowania słonecznego. Większość z nich ma tę wadę, że ich wykorzystanie jest znacznie droższe niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań, przez co ich twórcy nie są w stanie przejść do fazy produkcji przemysłowej. Tym bardziej warto wspomnieć o projekcie firmy United Sun Systems – baterii na ciepło.

Przypominający satelitę wynalazek składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to pokryty lustrami talerz o średnicy 14 metrów, którego zadaniem jest skupić promienie słoneczne na znajdującym się w środku metalowym pręcie. W ten sposób zostaje on ogrzany do ok. 750 stopni Celcjusza.

Zebrane ciepło jest magazynowane w opracowanej przez nich baterii, zbudowanej z wodorków metali. Według United Sun Systems, jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż obecnie dostępne technologie.

Zmagazynowane ciepło pozwala zasilić znajdujący się poniżej silnik Stirlinga. Dzięki specyficznej budowie, maszyna ta jest w stanie dostarczać energii mechanicznej z różnicy temperatur pomiędzy ogrzewanym punktem a temperaturą środowiska. Jednocześnie jest bardzo cicha i ma długą żywotność – nawet do 100 lat. Po podłączeniu generatora, wynalazek przedstawia ciekawy sposób na produkcję elektryczności z promieniowania słonecznego.

Według firmy, pojedynczy talerz tego typu jest w stanie wychwycić 150kW energii cieplnej w godzinę. Ta następnie musi zostać przekształcona w prąd – warto wziąć pod uwagę, że sprawność konwersji w tym przypadku to około 30-40%. Mimo wszystko, w oczy rzuca się niska cena produkowanej elektryczności. Według twórców, to tylko 6 centów za każdą kilowatogodzinę. Jedno takie urządzenie pozwoli na efektywne zasilenie mniej więcej 11 gospodarstw domowych.

W tym roku United Sun Systems udało się doprowadzić do partnerstwa z laboratorium należącym do amerykańskiego Department of Energy. Technologia jest już testowana w USA, Mongolii, Dubaju i RPA. Trwa zbieranie środków na przejście do fazy produkcji komercyjnej.