Nowości i ciekawe odkrycia z zakresu odnawialnych źródeł energii pojawiają się zazwyczaj w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych lub Chinach. To tam skupieni są najwięksi producenci fotowoltaiki i innych technologii OZE. Tym bardziej może cieszyć fakt, że w Lublinie powstanie centrum badawczo-rozwojowe, które będzie produkować solarne żaluzje.


Źródło:Dziennikwschodni.pl

Solarna żaluzja będzie w stanie wychwytywać część promieniowania słonecznego, które pada na przysłonięte ją okna. Następnie zostanie ono przekształcone w energię elektryczną, tak jak w standardowych panelach fotowoltaicznych. Są one w stanie „wyczuwać” kiedy mieszkańcy znajdują się w budynku, po czym ustawiać się optymalnie do ułożenia słońca tak, by produkcja energii ze zintegrowanej z nią fotowoltaiką była jak największa.

Okazuje się jednak, że solarna dachówka to tylko jeden z projektów zespołu Electrolite. Innowacją na skalę światową ma być blachodachówka zintegrowana z fotowoltaiką. Według producenta, produkt ma mieć szereg zalet – wysoką moc, niską wagę i temperaturowy współczynnik mocy. Jednocześnie duża przewodność cieplna ma ułatwić chłodzenie takiego pokrycia. Co najciekawsze, będzie możliwa zmiana kąta nachylenia ogniwa PV w stosunku do blachodachówki.


Źródło:Dziennikwschodni.pl

Obecnie trwają pracę nad ukończeniem pierwszego prototypu, który w niedługim czasie będzie gotowy do sprzedaży. Dodatkowo, firma podpisała już listy intencyjne z producentami w całej Europie. Wśród krajów, na rynki których zostanie wprowadzona solarna blachodachówka, znajdują się m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Produkt trafi też na polski rynek.

W budynku centrum badawczo-rozwojowego zatrudnienie znajdzie około 30 inżynierów. Będą oni pracowali w nowoczesnym laboratorium o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. To właśnie tam zostanie umieszczona nowoczesna aparatura badawcza, która okaże się niezbędna do prac nad skomplikowanym technicznie rozwiązaniem.

Źródło informacji : www.dziennikwschodni.pl