Solarne okna staną się światowym hitem?

Niedawno świat obiegła informacja o powstaniu solarnych szyb. Potrafiły one generować energie na podobnej zasadzie co panele słoneczne, na dodatek zmieniały przeźroczystość w zależności od nasłonecznienia tak aby przy dużym nasłonecznieniu utrzymać w domu niższą temperaturę.

Okna te mogą być podłączone do systemu energetycznego w trakcie budowy domu, okno składa się z dwóch szyb zdolnych absorbować energię, pomiędzy szyby nie został wprowadzony gaz szlachetny, który pełniłby rolę izolatora. Kwestie szyb rozwiązano tworząc "warstwę fotowoltaiczną" z kropek kwantowych, które potrafią absorbować światło z wysoką wydajnością, obydwie szyby są w stanie absorbować różne zakresy światła, co prowadzi do wychwytywania szerokiego spektrum.

 

Pierwsza warstwa jest w stanie pochwycić spektra niebieskie i ultrafioletowe, a druga – pozostałe. Jedynym zastosowaniem szyb jest wychwyt tego światła. Następnie dzięki zastosowanych w nich jonach manganu następuje ponowna emisja fotonów w taki sposób, by mogły one zostać w całości wychwycone przez ogniwo fotowoltaiczne, znajdujące się w ramie. Pomijając stronę techniczną, ten schemat działania pozwoli solarnym oknom działać ze znacznie wyższą mocą niż standardowe ogniwa solarne o dokładnie tej samej powierzchni.

Nowe rozwiązanie już wkrótce mogą okazać się przełomem w budownictwie pasywnym, gdzie okna tego typu zapewnią zarówno bardzo wysokie parametry oporu cieplnego, jak i niskie zużycie prądu elektrycznego. Niestety, technologia ta pozostaje ciągle w fazie prototypu i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle zostanie udostępniona do komercyjnej sprzedaży. Nawet jeżeli naukowcy nie zdecydują się na wejście ze swoim produktem na rynek, nic straconego. Ich koncepcja ukazuje pewien trend, który zostanie pochwycony przez inne firmy. Podobnie było z solarną szybą- od fazy prototypu do komercyjnej produkcji dzielił je tylko czas.

źródło: Science Daily, Globenergia.pl