Energetyczną rewolucję zapowiadają francuscy wynalazcy.

Nawierzchnia nowego typu – o nazwie „Wattway” złożona ma być z wyjątkowo wytrzymałych i bardzo cienkich paneli słonecznych których grubość nie przekracza 7 milimetrów. Wynalazcy zapewniają, że przyczepność opon na tej supernowoczesnej nawierzchni będzie porównywalna z asfaltem. „Słoneczna droga” jest w stanie znosić zarówno najgorsze warunki atmosferyczne np. duży mróz oraz również ciężar milionów tirów, jeżdżących po drogach.

"Słoneczna nawierzchnia" ma nie tylko produkować energię wykorzystywaną do oświetlania dróg, może też służyć do ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych. Francuzi zapewniają, że budowa solarnej drogi o długości 1 km pozwoli na produkcję energii wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania generowanego przez uliczne oświetlenie w 5-tysięcznej miejscowości, a wyłożona panelami PV droga o powierzchni 20 m2 ma produkować energię w ilości wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego.

Wynalazek został już przetestowany w Grenoble i kilku innych miastach. Francuski koncern, który buduje najwięcej dróg w tym kraju, ma rozpocząć masową produkcję "słonecznej nawierzchni" już w styczniu przyszłego roku.

Wykorzystanie „fotowoltaicznych” dróg to pierwszy krok do budowy inteligentnej infrastruktury drogowej. Nawierzchnie nowego typu mają być stopniowo wyposażane w różnego rodzaju czujniki, które mogą np. automatycznie przesyłać policji i pogotowiu ratunkowemu informacje o kolizjach i wypadkach.

Źródło: rmf24.pl. , gramwzielone.pl