Ruszył kolejny nabór wniosków na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych z programu "Mój Prąd". Od dnia 13.01.2020r. ruszył kolejny nabór wniosków. Zapraszamy do kontaktu naszymi z przedstawicielami. Kontakt: +48 608 108 344, +48 666 900 044.

 

 

 

W weekend 22-24.03 w Rzeszowie odbędą się 24. Targi Budownictwa, na których nie może zabraknąć naszej firmy.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o naszych produktach zapraszamy na stoisko nr 162 - poziom B. Nasi pracownicy odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania.

Widzimy się w Hali Podpromie.

 

Oprócz tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych i CSP, na rynku pojawia się wiele prototypowych technologii, które pozwalają pozyskać energię z promieniowania słonecznego. Większość z nich ma tę wadę, że ich wykorzystanie jest znacznie droższe niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań, przez co ich twórcy nie są w stanie przejść do fazy produkcji przemysłowej. Tym bardziej warto wspomnieć o projekcie firmy United Sun Systems – baterii na ciepło.

Przypominający satelitę wynalazek składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to pokryty lustrami talerz o średnicy 14 metrów, którego zadaniem jest skupić promienie słoneczne na znajdującym się w środku metalowym pręcie. W ten sposób zostaje on ogrzany do ok. 750 stopni Celcjusza.

Zebrane ciepło jest magazynowane w opracowanej przez nich baterii, zbudowanej z wodorków metali. Według United Sun Systems, jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż obecnie dostępne technologie.

Zmagazynowane ciepło pozwala zasilić znajdujący się poniżej silnik Stirlinga. Dzięki specyficznej budowie, maszyna ta jest w stanie dostarczać energii mechanicznej z różnicy temperatur pomiędzy ogrzewanym punktem a temperaturą środowiska. Jednocześnie jest bardzo cicha i ma długą żywotność – nawet do 100 lat. Po podłączeniu generatora, wynalazek przedstawia ciekawy sposób na produkcję elektryczności z promieniowania słonecznego.

Według firmy, pojedynczy talerz tego typu jest w stanie wychwycić 150kW energii cieplnej w godzinę. Ta następnie musi zostać przekształcona w prąd – warto wziąć pod uwagę, że sprawność konwersji w tym przypadku to około 30-40%. Mimo wszystko, w oczy rzuca się niska cena produkowanej elektryczności. Według twórców, to tylko 6 centów za każdą kilowatogodzinę. Jedno takie urządzenie pozwoli na efektywne zasilenie mniej więcej 11 gospodarstw domowych.

W tym roku United Sun Systems udało się doprowadzić do partnerstwa z laboratorium należącym do amerykańskiego Department of Energy. Technologia jest już testowana w USA, Mongolii, Dubaju i RPA. Trwa zbieranie środków na przejście do fazy produkcji komercyjnej.

 

Nowości i ciekawe odkrycia z zakresu odnawialnych źródeł energii pojawiają się zazwyczaj w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych lub Chinach. To tam skupieni są najwięksi producenci fotowoltaiki i innych technologii OZE. Tym bardziej może cieszyć fakt, że w Lublinie powstanie centrum badawczo-rozwojowe, które będzie produkować solarne żaluzje.


Źródło:Dziennikwschodni.pl

Deszcz przyjacielem fotowoltaiki?

Jednym z największych minusów odnawialnych źródeł energii jest ich uzależnienie od pogody. W pochmurny, deszczowy dzień ogniwa fotowoltaiczne wygenerują około 20 – 25% mniej prądu niż przeciętnie. Jedną z metod ograniczania zależności od pogody jest magazynowanie energii. Tymczasem naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zaproponowali zupełnie inne rozwiązanie. Ich hybrydowy panel fotowoltaiczny wyprodukuje elektryczność zarówno ze światła słonecznego, jak i deszczu.

Co ciekawe, pomysł wykorzystania opadów do generacji energii pojawił się już jakiś czas temu. W 2016 roku chińscy naukowcy opracowali technologię, która miała sprawdzić się w deszczowych regionach ich kraju. W tym celu pokryli wierzchnią stronę modułów fotowoltaicznych bardzo cienką warstwą grafenu.

Deszczówka, oprócz zawartej w niej wody, składa się z rozpuszczonych soli. Występują one pod postacią jonów, zarówno dodatnich, jak i ujemnych. Specyficzna struktura grafenu jest w stanie fizycznie rozdzielić jony naładowane dodatnio i ujemnie. Wytworzona różnica ładunku wystarczy, by generować prąd elektryczny.


Źródła: Energetykajutra.pl, Globenergia.pl